Zespoły

ZESPÓŁ SMYCZKOWY
BRZESKIE SMYCZKI (www.bs.brzesko.co) – Zespół istnieje od 2008 r. Założycielem i prowadzącym jest Zbigniew Kawalec – skrzypek koncertmistrz Galicyjskiej Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO.
Od 2010 r. Brzeskie Smyczki współpracują z Miejskim Ośrodkiem Kultury, gdzie odbywają się próby Zespołu oraz nauka gry na skrzypcach. W swoim repertuarze Brzeskie Smyczki mają utwory muzyki klasycznej oraz kolędy.
Zespół koncertował między innymi w Państwowych Szkołach Muzycznych w Krakowie i w Bochni, jako gość na IV Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek O Muszlę św. Jakuba, w sali Urzędu Miejskiego w Brzesku, w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku.
Wszystkich zainteresowanych nauką gry na skrzypcach lub jakąkolwiek formą współpracy z Zespołem prosimy o kontakt z prowadzącym Zbigniewem Kawalcem (tel. 797 927 918)

Zespoły folklorystyczne:

PORĘBIANIE – zespół działa od 1991r. Kierownikiem zespołu jest Maria Karaś, choreografem – Aneta Gurak a kierownikiem kapeli – Zbigniew Gdowski.
W repertuarze ma widowiska obrzędowe, scenki rodzajowe, pieśni i przyśpiewki wywodzące się z tradycji regionu.
Programy prezentuje na terenie Polski, a także za granicą m.in. na Węgrzech.
Od kilku lat zespół zdobywa nagrody i wyróżnienia w przeglądach i konkursach.
Próby odbywają się w środy w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej. (więcej o zespole…)

KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ – zespół istnieje od 50 lat. Kierownikiem zespołu jest Helena Jewuła, choreografem Stanisława Stolarz, a kierownikiem kapeli Michał Pastuch.
Zespół w swoim repertuarze ma tańce Krakowiaków Wschodnich, których źródłem jest Zaborów oraz tradycyjne Wesele Zaborowskie, Babski Comber, Zalecanki.
Swoje programy prezentuje na terenie Polski. Koncertował także za granicą: w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Finlandii i na Węgrzech. Zespół ma na koncie wiele nagród, m.in. Nagrodę Kolberga.
Próby odbywają się w w poniedziałki w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym.

MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA – powstała w 1914 r. w Okocimiu. W latach 1929-2000 funkcjonowała jako orkiestra Browaru w Okocimiu. Od stycznia 2001 r. działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury. Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na przeglądach i festiwalach. Orkiestra występuje w 30-osobowym składzie pod batutą Wiesława Porwisza.