Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej


 NOWE GODZINY OTWARCIA ŚWIETLICY:
WTOREK – 12:00-17:00
ŚRODA – 16:00-21:00
CZWARTEK – 16:00-21:00
PIĄTEK – 16:00-21:00

_________________________________

Aktualności

Zapraszamy do obejrzenia filmu w którym pani Maria ze świetlicy wiejskiej w Porębie Spytkowskiej pokaże jak wykonać piękny koszyczek na butelce 🙂

Film dostępny pod adresem: https://fb.watch/24yIKwR1V6/ (klik)

_________________________________

A oto prace wykonane w ramach listopadowych warsztatów rękodzielniczych.

_________________________________

Zapraszamy do obejrzenia filmu w którym pani Maria Karaś ze świetlicy wiejskiej w Porębie Spytkowskiej pokaże krok po kroku jak wykonać jesienny wianek na drzwi. Autorka dedykuje swoją pracę wszystkim paniom, które na przestrzeni lat brały udział w zajęciach “Dom rękodzieła.”Praca wykonana w ramach jesiennych warsztatów rękodzielniczych 🙂

https://www.facebook.com/mokbrzesko/posts/3656327787763264

_________________________________

Z dumą przedstawiamy efekty jesiennych warsztatów rękodzielniczych. Jesienne stroiki, lampiony i chatka zielichy.

________________________________

Zapraszamy do obejrzenia filmu w którym pani Maria Karaś ze Świetlicy Wiejskiej z Poręby Spytkowskiej pokaże wam jak zrobić sympatyczne magnesy na lodówkę w kształcie koszyczków.

https://www.facebook.com/mokbrzesko/videos/1246446652415367/

_________________________________


Mimo pandemii koronawirusa 4 października 2020 w Siedlcu odbyły się II Jesienne Impresje Folklorystyczne w Artystycznej Dolinie, niestety w zaostrzonych warunkach sanitarnych i bez udziału publiczności. Do Siedlca przyjechali przedstawiciele z 6 powiatów małopolski: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, limanowskiego i tarnowskiego w tym z 7 gmin Małopolski: tj. z gminy: Brzesko, Ciężkowice, Dobra, Łapanów, Michałowice, Trzebinia.
Kapele oraz grupy śpiewacze kobiece i męskie prezentowały  na scenie folklor własnego regionu w formie tradycyjnej. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 16 zespołów gdzie Kobieca Grupa Śpiewacza ZPiT PORĘBIANIE zajęła III miejsce!


Słoneczna pogoda za oknem mobilizuje nas do działania, choć trzeba przyznać, że obecnie wiele działań wygląda inaczej.
Zapraszamy do aktywności edukacyjno- twórczej w ramach Jesiennych Warsztatów Rękodzielniczych! Zaplanowaliśmy je zarówno online jak i stacjonarnie (z uwzględnieniem wytycznych GIS).


Relacja z warsztatów polegających na wykonaniu wianków ozdobnych i reparacji wianków krakowskich, czapek krakowskich, przypinek rzeszowskich, łowickich dla Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie. Wszystkie niezbędne materiały zostały zakupione z projektu  przez  Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Porębie Spytkowskie Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego w ramach Programu Grantowego   „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski”. W projekcie partnerem przedsięwzięcia  jest Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku.


Krakowianka na łyżce, czyli coś dla dziecka w każdym wieku. Prezentuje pani Maria Karaś ze świetlicy wiejskiej MOK w Porębie Spytkowskiej.

https://www.facebook.com/459282177467857/videos/420539108829462/

______________________________________________________

Coś dla spóźnialskich. Pani Maria Karaś ze świetlicy MOK w Porębie Spytkowskiej pokazuje jak zrobić w prezencie dla dla Mamy piękny koszyczek.

https://www.facebook.com/459282177467857/videos/1189659974765360/

______________________________________________________

Kilka archiwalnych zdjęć z występu zespołu Porębianie na pikniku dożynkowym w Buczu, który odbył się w sierpniu ubiegłego roku. Miejmy nadzieję, że już niedługo spotkamy się “na żywo” 😉

______________________________________________________

Kolejne zdjęcia z szuflady: Porębianie podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w lipcu 2019r.

______________________________________________________

Mamy nadzieje, że już niedługo będziemy mogli spotkać się podczas warsztatów Dom Rękodzieła oraz innych zajęć, dzięki którym nasza świetlica zawsze tętniła życiem. Cały czas powstają nowe, przykładowe modele ozdób, które wykonamy wspólnie, gdy tylko pozwolą na to warunki.

______________________________________________________

Pamiątka z ubiegłorocznego występu Porębian w Lipnicy.

______________________________________________________

Takie maseczki z wymiennymi filtrami szyje pani Maria Karaś prowadząca świetlicę MOK w Porębie Spytkowskiej. Dziękujemy pani Mario!
W tych trudnych czasach małe gesty mają naprawdę wielkie znaczenie.

______________________________________________________

Prezentujemy ozdoby świąteczne wykonane na świetlicy w czasie kwarantanny. Prace dedykowane są Zespołowi Pieśni i Tańca Porębianie, który przygotowuje się do nagrania płyty, dyrekcji MOK, dzieciom ze szkoły podstawowej w Porębie Spytkowskiej, druhom z OSP Poręba Spytkowska, którzy bardzo angażują się społecznie w bezpieczeństwo oraz personelowi medycznemu, który jest na pierwszej linii w walce o nasze życie i zdrowie.


______________________________________________________

Przegląd kolęd w Porębie Spytkowskiej

12 stycznia w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej rozbrzmiewały anielskie śpiewy i pastuszkowe granie a to za sprawą odbywającego się VII Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Kolędy niebiańskim piórem pisane”. Organizatorem spotkania była Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

W regulaminie Konkursu określone były grupy wiekowe: klasy I-IV, klas V-VIII, młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Komisja w składzie: ks. Prałat Józef Górka, burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, wicestarosta Maciej Podobiński, organistka Renata Stan oraz Instruktor  Aneta Gurak oceniła i nagrodziła wszystkich uczestników. Miejsca zajęli: w kategorii klas I-IV: I miejsce – Aleksandra Kokoszka, II  – Emilia Kasperczyk oraz Karolina Nalepka, III – duet Ania i Kornelia Berger; w kategorii klas V-VII: I miejsce – Julia Klecka oraz Jan Klimek, II miejsce – Magdalena Święch, III miejsce. – kwartet rodziny Sobczyk & Pawełek oraz kwartet BestFriendsForEver; w kat. młodzież szkół ponadgimnazjalnych: wyróżniono trio M&M&E Frankowicz, a w kategorii dorośli: miejsce I  – duet Agnieszka i Rafał Zgraja,  II  – Józef Kleśny, III – duet Adam Cebula & Zbigniew Gdowski oraz Klemens Góral & Henryk Klimek.

W przerwie między przesłuchaniami konkursowymi odbył się krótki Koncert Noworoczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”, podczas którego zaprezentowano tańce i przyśpiewki regionu Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich, Górnego Śląska oraz regionu rzeszowskiego. Po przesłuchaniach konkursowych Grupa Śpiewacza Zespołu „Porębianie” zaprezentowała zarówno mało znane pastorałki jak i staropolskie kolędy oraz porwała wszystkich do wspólnego kolędowania.

______________________________________________________

Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku zaprasza na  międzypokoleniowe warsztaty twórcze

Dnia 17.I. 2020 piątek 16.00-19.00  zakrętkowy koszyczek

(materiały: zakrętki z dużych słoików, sznurek, płyta CD, nożyczki)

Dnia 21.I. 2020 wtorek 12. 00-16 00  szkoła igielnik, kapelusik na Dzień Babci (materiały: płyty CD, zakrętka duża do słoika, kolorowe szmatki, nożyczki)

Dnia 24.I. 2020 piątek 16.00-19.00 witraż zimowy na Dzień Dziadka
(materiały: pudła owalne po serkach, gruby sznurek)

Dnia 04.II. 2020 wtorek 12. 00-16 00 pudełeczko walentynkowe z kwiatuszkiem (szkoła)

Dnia 07.II. 2020 piątek 16.00-19.00 kartki walentynkowe w 3D

Dnia 14.II. 2020 piątek 16.00-19.00 serwetnik z płyty CD

Dnia 18.II. 2020 wtorek 12. 00-16 00 szkoła koszyczek

(materiały kubeczek okrągły po serku, tiulowa koronka 70cm)

Dnia 21.II. 2020 piątek 16.00-19.00 “lampka nocna”

(materiały: zakrętki z dużych słoików kubek po małym jogurcie, butelki plastikowe po jogurcie)

Warsztaty rękodzielnicze będące nagrodą za udział w VII Konkursie Kolęd i Pastorałek, dzięki wsparciu Burmistrza Brzeska.

________________________________

 

__________________________________

 

 

__________________________________

__________________________________

Porębianie wystąpili w Krakowie

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” wziął udział w projekcie „Zatańcz z nami! Moniuszko” w ramach obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.  W wydarzeniu wzięło udział kilka zespołów folklorystycznych  z Małopolski oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” .

Koncert odbył się 27 października w Hali Sportowej TS Wisła w Krakowie. Jego celem było uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. W swojej twórczości chętnie czerpał on ze skarbnicy polskiego folkloru.  Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia: Stanisław Moniuszko, tworząc polską operę narodową, dokonał niezwykłej syntezy elementów opery włoskiej, francuskiej i niemieckiej z rodzimymi melodiami i rytmami polskich tańców. W najbardziej znanych operach kompozytora takich jak „Halka” czy „Straszny Dwór” tańce odgrywają szczególną rolę. Polonez, mazur czy tańce góralskie to tylko niektóre z wielu pełnych koloru i barwnych kostiumów scen tanecznych w dziełach kompozytora.

W koncercie wzięły udział wszystkie zespoły folklorystyczne z Krakowa (był to pierwszy taki występ) a także kilka z całej Małopolski. Na scenie można było podziwiać następujące zespoły: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny w Kokotowie, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”.

Jak pisze Maria Karaś, kierownik „Porębian”: Najbardziej zachwycającym elementem Wydarzenia było przepiękne wspólne wykonanie dwóch choreografii Poloneza  dla kilkuset tancerzy, które przygotowali Pedagodzy Zespołu “Śląsk” a poprzedzone były intensywnymi warsztatami.

 Organizatorem wydarzenia było Miasto Kraków i ART&SOUND producers, współorganizatorem Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny, a partnerami: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.
fot. W Korpusik

__________________________________

IX Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku były głównymi organizatorami IX Międzygminnego Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, który odbył się 6 października w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej.

Impreza skupia koła gospodyń wiejskich, świetlice wiejskie i stowarzyszenia z różnych miejscowości powiatu i gminy. Wydarzenie jest świetnym sposobem na prezentację zanikających już technik rękodzielniczych takich jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, a także pokazanie nowych jak foamiran, scrapbooking czy decoupage. Przegląd przypomina również często zapomniane regionalne dania.

Od pierwszej edycji przegląd przebiega pod hasłem „Moja miejscowość – moja miłość”. – Wszystko zaczęło się blisko 15 lat temu dzięki pani Helenie Możdżeń, która pewnego dnia pokazała nam jak dawniej wykonywano kwiaty z bibuły. Z początku nasze prace były nieporadne, ale później wszyscy dochodzili do coraz większej wprawy. Z czasem zaczęły powstawać interesujące kompozycje – mówi koordynator przeglądu Maria Karaś.

Głównym celem przeglądu jest rozwijanie i kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła oraz kuchni regionalnej mieszkańców Poręby Spytkowskiej i okolic. To forma podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego i poczucia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę. Ważnym celem jest też zachęcenie młodego pokolenia do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń. Otwierając imprezę, Maria Karaś wspominała, że wartości te, podobnie jak naturalne środowisko powoli ulegają degradacji lub wręcz zanikają – Na naszym pokoleniu spoczywa odpowiedzialność, by pokazać młodym jak wyglądają nie tylko lokalna kuchnia, kultura i tradycja, ale też normalne, ludzkie relacje bez komputerów i smartfonów – mówiła.

Co roku zadaniem uczestników przeglądu jest przygotowanie stoisk, na których prezentują swoje prace i regionalne dania. Udział w wydarzeniu wzięło 11 wystawców. Były to świetlice wiejskie w Przyborowie, Złotej i Uszwi, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki, Stowarzyszenie „Wieś Naszych Marzeń” z Zawady Uszewskiej, Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne „Kraków i Okolice”, „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” – Sądecka Organizacja Turystyczna, UTW w Brzesku oraz koła gospodyń wiejskich z Okocimia i Kobyla.

Rękodzieło i dania kuchni regionalnej oceniała komisja w skład której weszli burmistrz Tomasz Latocha, wicestarosta Maciej Podobiński, dyrektor MOK Beata Kądziołka, radny Bogusław Sambor, sołtys Poręby Spytkowskiej Adrian Zaleśny, przewodnicząca Powiatowej Rady Małopolskiej Izby Rolniczej Kinga Mrówka oraz ksiądz….. Tradycyjnie przed publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, który został entuzjastycznie przyjęty. Po części oficjalnej rozpoczęła się trwająca do późna zabawa taneczna przy muzyce ludowej.

Przez kilka tygodni poprzedzających przegląd w świetlicy wiejskiej w Porębie Spytkowskiej odbywały się Międzypokoleniowe Warsztaty Rękodzielnicze. Ich uczestnicy spotykali się, by poznawać nowe i tradycyjne techniki rękodzielnicze. Wykonane przez nich prace podziwiać można było na wystawie konkursowej.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z imprezy.

__________________________________

__________________________________

__________________________________

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” podczas 56.Tygodnia Kultury Beskidzkiej

W dniach 28-30.07.2019 Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” uczestniczył w 56.Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Każdego dnia na każdej z pięciu głównych estrad – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – prezentują się zespoły z Polski i zagranicy. Zaskakują przepychem misternie haftowanych strojów oraz kostiumów obrazujących ichniejsze zwyczaje, bogactwem oryginalnych instrumentów, złożonością rytmów, pięknem surowego śpiewu oraz porywającymi, skocznymi tańcami.
Podczas imprezy, która jest szczególną okazją do poznania tradycji beskidzkich górali, występują niemal wszystkie działające w Beskidach zespoły. Spotykają się z polskimi grupami góralskimi, a także z gośćmi z innych regionów, m.in. Śląska, Małopolski, Kaszub, Mazowsza… oraz z tymi, którzy przyjeżdżają z najdalszych zakątków świata. Wieczorne Koncerty poprzedzone są korowodami ulicami miast oraz występami kapel. Elementem całego Tygodnia Kultury Beskidzkiej są imprezy towarzyszące, jak Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbywający się już po raz 50. oraz odbywające się tym razem w Wiśle 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne a także Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu, Festyn Istebniański w Istebnejoraz liczne jarmarki i wystawy.

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” podczas 56.Tygodnia Kultury Beskidzkiej w pierwszy dzień wystąpił na estradzie Skalite w Szczyrku, obok Zespołów ziemi cieszyńskiej, żywieckiej, Beskidu śląskiego oraz gości z Rumunii, prezentując suitę Krakowiaków Wschodnich, Lajkonika oraz suitę rzeszowską. Koncert poprzedził barwny Korowód ulicami Szczyrku pokazujący różnorodność goszczących zespołów. Następnego dnia Grupa Śpiewacza, obok innych kapel, prezentowała przyśpiewki naszego regionu. Koncertowaliśmy  w Makowie Podhalańskim, obok Górali Białych i Żywieckich oraz Zespołu z Serbii. W ostatnim dniu koncertowaliśmy w Oświęcimiu obok Zespołów z okolic Oświęcimia, Nawojowej oraz barwnej grupy z Chile.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Organizatorom za zaproszenie i przemiłą atmosferę. Jesteśmy dumni, ze mogliśmy uczestniczyć (już po raz trzeci) w tym wspaniałym święcie  folkloru i podziwiać tę ogromną różnorodność.

__________________________________

__________________________________

Sukces “Porębian”

I miejsce dla Zespołu Pieśni i Tańca “Porębianie” w kategorii młodzieżowy zespół prezentujący folklor w formie artystycznie opracowanej oraz II miejsce dla Kobiecej Grupy Śpiewaczej Zespołu Pieśni i Tańca “Porębianie” podczas 37. Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych “Krakowski Wianek”, Szczurowa, 24-26.05.2019.

„Krakowski Wianek” jest najważniejszym dla Zespołu Konkursem, który bezdyskusyjnie potwierdza zgodność z autentycznością i poprawność wykonania tańców i przyśpiewek Krakowiaków Wschodnich. Jest również docenieniem systematycznej i ciężkiej pracy tancerzy.

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” działa nieprzerwanie od 1991 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej, gmina Brzesko. Został założony z inicjatywy pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które to obok innych aktywności, zbierały się na wspólne śpiewanie. A że wychodziło im to dobrze i ładnie, zainteresowało to ówczesnego Dyrektora MGOK w Brzesku i tak do grupy dołączyła kapela, znalazły się stroje, zaczęli dołaczać młodzi ludzie. I tak oto z grupy śpiewających pań zaczął formować się  Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” z opracowanym programem scenicznym, kapelą, strojami.

Przez te 28 lat działalności Zespołu wiele dziesiątek osób tańczyło i śpiewało wspólnie polskie tańce i pieśni ludowe a tym samym przekazywało tradycję swoich przodków współczesnym. Tańczyli i śpiewali starsi i młodsi, z Poręby Spytkowskiej i z okolic, chłopaki i dziewczyny. Obecnie  Zespół tworzą: tańcząca grupa młodzieży, męska i kobieca grupa śpiewacza oraz grupa dzieci. Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” prezentuje zarówno tańce i przyśpiewki swojego regionu, czyli Krakowiaków Wschodnich ale również tańce i przyśpiewki regionu rzeszowskiego, łowickiego, Górnego Śląska, Lachów Sądeckich oraz Górali Żywieckich. Grupa Śpiewacza prezentuje przyśpiewki i stare pieśni okolic oraz pieśni patriotyczne a także bogaty program kolęd i pastorałek. Zespół „Porębianie” niezmordowanie poznaje i przekazuje dalej tradycje regionu brzeskiego prezentując programy obrzędowe związane z ważnymi świętami i momentami dyktowanymi porami roku, jak „Wyskubek”, „Plewienie lnu”, „ Wyżynek, czyli zakończenie żniw”, „Dróżbacka”, „Kiszenie kapusty”. W Zespole tańczą już dzieci tych tancerzy, którzy ten Zespół formowali. A na scenie często stają obok siebie trzy pokolenia ludzi z pasją do tańca i śpiewania.

Zespół „Porębianie” zdobywa liczne nagrody, bierze udział w konkursach i przeglądach, zarówno w kraju jak i zagranicą. Najważniejszym jest „Krakowski Wianek”, który bezdyskusyjnie potwierdza zgodność z autentycznością i poprawność wykonania tańców i przyśpiewek Krakowiaków Wschodnich, w którym Zespół zawsze zdobywa nagrody lub wyróżnienia. Zespół „Porębianie” promuje Polskę i polską kulturę również poza granicami, odwiedzili Węgry, Niemcy, Chorwację, Belgię, Francję, Bułgarię i Macedonię.

Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” tworzą ludzie z pasją do tańczenia i śpiewania, którzy mimo swoich innych zadań znajdują czas na poznawanie i przekazywanie dalej polskiej kultury ludowej. I tą swoją pasją i dumą z tego, że  są  Małopolanami i Polakami dzielą się z innymi. Aneta Gurak

fot. arch zespołu

 

__________________________________

__________________________________

__________________________________

VIII Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

14 października odbył się tradycyjnie w Porębie Spytkowskiej już po raz ósmy Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Organizatorem cieszącego się dużym zainteresowaniem wydarzenia było Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską Poręba Spytkowska działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Celem Przeglądu jest rozwijanie, kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła i kuchni regionalnej mieszkańców Poręby Spytkowskiej i okolic. To świetny sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności takich jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, a także nowszych technik jak decoupage. To także popis umiejętności kulinarnych oraz talentów artystycznych, wokalnych i tanecznych. Podczas Przeglądu zaprezentowali się rękodzielnicy z różnych miejscowości, stowarzyszeń, KGW, Świetlic Wiejskich powiatu i gminy Brzesko.

Udział w wydarzeniu wzięli m.in. burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, wicestarosta Ryszard Ożóg, sołtys Adrian Zaleśny, były sołtys Stanisław Góra, burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska, Adam Kwaśniak Radny Województwa Małopolskiego, Paweł Kwaśniak przedstawiciel Małopolskiej Izby Rolniczej w Tarnowie. Wyjątkowymi gośćmi imprezy byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Kalina” z Domaniewic wraz z dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – panią Edytą Baleją, koordynatorką Małgorzatą Pawlatą i choreografem Haliną Kostecką.

W tym roku w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej wzięły udział KGW, stowarzyszenia i świetlice wiejskie z pięciu gmin: Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Nowy Wiśnicz. Wyroby rękodzielnicze i potrawy regionalne zaprezentowały: Świetlica Wiejska Przyborów, Świetlica Wiejska ze Złotej, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki, Stowarzyszenie „Wieś Naszych Marzeń” z Zawady Uszewskiej, Świetlica Wiejska Uszew, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno – Kinezjologiczne Zawsze Aktywni z Brzeska, Koło Gospodyń Wiejskich z Okocimia, Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską i Kołem Gospodyń Wiejskich z Poręby Spytkowskiej, Uniwersytet III Wieku z Brzeska, Koło Gospodyń Wiejskich z Kobyla, Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice, Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami – Sądecka Izba Turystyczna.

Stowarzyszenia i organizacje biorące udział w Przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane m.in. przez Urząd Miejski w Brzesku, Starostwo Powiatowe, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Małopolską Izbę Rolniczą w Tarnowie, Radnego Województwa Małopolskiego Adama Kwaśniaka oraz sołtysa Adriana Zaleśnego.

Na scenie wystąpił ZPiT Porębianie oraz gościnnie ZPiT Kalina z Domaniewic. Członkowie Zespołu Kalina, goszcząc trzy dni w Porębie Spytkowskiej wzięli m.in. udział w warsztatach rękodzielniczych i tanecznych oraz zwiedzili okolice Brzeska.

Słowa uznania należą się gospodyni Przeglądu Marii Karaś.

__________________________________

Oferta zajęć Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej w roku szkolnym 2016/2017:

Wtorek:

 • godz. 16:00-18:00 – rozgrywki szachowe, tenis stołowy
 • godz. 18:30-21:00 – próba Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie – MŁODZIEŻ

Środa:

 • godz. 16:00-18:00 próba śpiewaczego Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie
 • godz. 18:00-21:00 – międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze „Dom Rękodzieła”: bibułkarstwo, wyplatanie ze sznurka, filcowanie, fomiram- szczegóły na afiszach
 • raz w miesiącu w godz. 18:00-19:30 – „Salonik kulturalny” tematy spotkań na afiszach

Czwartek:

 • godz. 12:00-14:15 – zajęcia plastyczne dla dzieci: bibułkarstwo, cartmaking, masa solna, gips, szkoła malowania (zajęcia do ustalenia)
 • godz. 14:15-15:00 – taniec ludowy – dzieci (przedszkolne, klasy I i II)
 • godz. 15:30-17 00 – dzieci starsze – tańce krakowskie (lajkonik, tańce śląskie, trojak) –trwają zapisy
 • (w międzyczasie kółko tenisa stołowego i kółko szachowe dla dzieci)

Piątek:

 • godz. 16:00-18:30 – warsztaty rękodzielnicze: decoupage różne techniki – propozycje na afiszach
 • godz. 19:00-21:00 – próba ZPiT Porębianie z choreografem i kapelą

Informacje – www.zpitporebianie.info.pl , oraz fecebook . Zapisy na wszystkie zajęcia prowadzone są w godzinach pracy Świetlicy Wiejskiej. Zapraszamy!!!

___________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają do udziału

w XIV Konkursie Młodych Talentów

  • 19 września (środa), godz. 16:00-19:00
 • 20 września (czwartek), godz. 16:00-19:00

Warsztaty z giny, świeczniki, miseczki (przyjmowanie prac konkursowych).

Wszystkie prace biorę udział w XIV Konkursie Młodych Talentów. Po konkursie wszystkie prace pozostają własnością uczestników.

Prace wezmą udział w EKO-wystawie pokonkursowej Młode Talenty.

 • każda środa, godz. 16:00-18:00 – zajęcia taneczne dla dzieci.

Zadanie publiczne pn. “Z Ekologią za pan brat”.

__________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają do udziału

w WARSZTATACH PLASTYCZNYCH

  • 6 września (czwartek), godz. 12:00-17:00
 • 7 września (piątek), godz. 16:00-20:00

filcowe: kwiaty, breloczki, serduszka.

Wszystkie prace wezmą udział w XIV Konkursie Młodych Talentów.

Zadanie publiczne pn.  “Żyjmy zdrowo i aktywnie bez używek”.

__________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają na twórcze WARSZTATY RECYKLINGOWE 

  • 10 sierpnia 2018 (piątek), godz. 16:00-19:00 – WARSZTATY WYPLATANIA ZE SZNURKA (wakacyjne bransoletki)
 • 14 sierpnia 2018 (wtorek), godz. 16:00-19:00 – “ZUZIA LALKA NIEDUŻA…” (słowiańskie lalki motanki).

Wszystkie prace biorą udział w XIV Przeglądzie Młodych Talentów.

Zadanie publiczne pn. “Z Ekologią za pan brat” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

___________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają do udziału w wakacyjnych “warsztatach plastycznych z pasją”

  • 16 sierpnia 2018 (czwartek), godz. 12:00-17:00 – WAKACJE, WAKACJE na wesoło w obrazach decoupage w technice mix media (prosimy przynieść duże pudełka plastikowe lub z grubej tektury/wielkości obrazu/, ciekawe kształty guzików, koraliki, kapsle i metalowe elementy biżuterii.
 • 17 sierpnia 2018 (piątek), godz. 16:00-20:00 – Warsztaty z cardmaking – na Konkurs rysunkowy na plakat anty-uzależnieniowy, w którym uczestnicy mają możliwość wykazania się dużą inwencją w wymyślaniu haseł “walki” z uzależnieniami,­ promujących zdrowy styl życia, aktywny wypoczynek.

Wszystkie prace biorą udział w XIV Przeglądzie Młodych Talentów.

 • godz. 18:00-19:00 – zajęcia taneczne.

Zadanie publiczne pn.  “Żyjmy zdrowo i aktywnie bez używek” współfinansowane przez Gminę Brzesko.

___________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają do “Domu Rękodzieła” na 

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY RĘKODZIELNICZE Z FOAMIRANU

(czekoladniki, pudełeczka)

 • 16 lipca 2018 (poniedziałek), godz. 10.00-14.00 – I Warsztaty odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku dla Uniwersytetu III Wieku i zainteresowanych
 • 17 lipca 2018 (wtorek), godz. 16 00-21 00 – II Warsztaty odbędą się w Świetlicy Wiejskie Poręba Spytkowska

Uczestników warsztatów prosimy o przyniesienie: nożyczek, dodatków florystycznych, żelazka. Wszystkie prace wezmą udział w VIII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej 2018.

Zadanie publiczne pn. „Dom Rękodzieła bliski kulturze ludowej” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

___________________________________________________________

Zapraszamy do obejrzenia galerii z imprezy Dzień Dziecka w Porębie Spytkowskiej: https://www.facebook.com/adrianzalesny/posts/195281764455400

Rodzice wszystkich dzieci podpisali zgodę na publikację wizerunku dziecka (zgoda na wykorzystanie wizerunku).

___________________________________________________________

___________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają na 

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE “DOM RĘKODZIEŁA”

Warsztaty z decoupage – flakony wykonane w technice paper mache, dekorami

7 maja 2018 (poniedziałek), godz. 10.00-14.00 – I Warsztaty odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku dla Uniwersytetu III Wieku

8 maja 2018 (wtorek), godz. 16.00-20.00 – II Warsztaty odbędą się w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej

Prosimy uczestników o przyniesienie  ozdobnych plastikowych, kartonowych pojemników, suszarek, sznurków.

Wszystkie prace wezmą udział w VIII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła  i Kuchni Regionalnej 2018.

Zadanie publiczne pn. „Dom Rękodzieła – bliski kulturze ludowej” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

__________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają na 

WARSZTATY TWÓRCZEGO RECYKLINGU

11  maja 2018 (piątek), godz. 15.30-19.00 – warsztaty z cartmakink “Kocham Cię Mamo”

18 maja 2018 (piątek), godz. 15.30-19.00 – warsztaty z decoupage – flakonik  na niskie kwiatki

Prosimy o przyniesienie plastikowych butelek po napojach.

Wykonane prace będą upominkami dla Mam podczas imprezy rodzinnej “Mama, Tata i Ja” w dniu 1 czerwca 2018 r.

Zadanie publiczne pn. “Z Ekologią za pan brat” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

__________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają na 

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY RĘKODZIELNICZE

 • 23 maja 2018 (środa), godz.  17.00-21.00 – Warsztaty z bibułkarstwa “róża dla mojej MAMY”
 • 25 maja 2018 (piątek), godz. 15.30-19.00 – warsztaty z decoupage serce  dla mojej mamy” (serca z różnych mas plastycznych wykończone ozdobnymi dekorami)

godz. 15 30-17 30   – zajęcia taneczne.

Zadanie publiczne pn. “Żyjmy zdrowo i aktywnie bez używek” współfinansowane przez Gminę Brzesko.

___________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają na 

WARSZTATY  RĘKODZIELNICZE

„Dom Rękodzieła” 

Warsztaty z decoupage – kasetka organizer

 • 23 kwietnia 2018 (poniedziałek), godz. 10.00-14.00 – I Warsztaty odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku dla Uniwersytetu III Wieku
 • 24 kwietnia 2018 (wtorek), godz. 16.00-20.00 – II Warsztaty odbędą się w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej

Prosimy uczestników o przyniesienie dużych tekturowych pudełek po butach, suszarek, sznurków, pocztówek, zamków, pieniążków.

Wszystkie prace wezmą udział w VIII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej 2018.

Zadanie publiczne „Dom Rękodzieła bliski kulturze ludowej” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

___________________________________________________________

Zapraszamy na

międzypokoleniowe wiosenne  warsztaty rękodzielnicze

6 kwietnia 201r (piątek) godz. 15.00-19.00 – SPOTKANIE ORGANIZACYJNE

Warsztaty z bibułkarstwa – “wiklinowy wiosenny koszyczek”

16.00-18.00 – zajęcia taneczne

13 kwietnia 201r (piątek) godz. 15.00-19.00 – warsztaty z decoupage “wiosna w 3D”

prosimy przynieść naczynia szklane po kawie

15 00-17 00 – zajęcia taneczne

Zadanie publiczne pn. “Żyjmy zdrowo i aktywnie bez używek” współfinansowane przez Gminę Brzesko

___________________________________________________________

ZAPRASZAMY NA MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY  RĘKODZIELNICZE

„Dom Rękodzieła” 

10 kwietnia 2018 (wtorek), godz. 16.00-20.00 – spotkanie organizacyjne – Warsztaty z bibułkarstwa – wiosenne kompozycje przestrzenne na stół. Prosimy uczestników o przyniesienie  nożyczek, nici, kory drzew, niepotrzebnych dodatków florystycznych.

Wszystkie prace wezmą udział w VIII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła  i Kuchni Regionalnej 2018

Zadanie publiczne pn. „Dom Rękodzieła – bliski kulturze ludowej” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski

___________________________________________________________

Zapraszamy na warsztaty  twórczego recyklingu

20 kwietnia 2018 r (piątek), godz. 15.00-19.00 – WARSZTATY Z DECOUPAGE (tworzenie, ozdabianie  doniczek, flakonów z uciętych szklanych butelek kilkoma technikami)           

27 kwietnia 2018 r (piątek) godz, 15.00-19.00 – ozdabianie świeczników z uciętych szklanych butelek pastami strukturalnymi, dekorami

Zadanie publiczne pn. “Z Ekologią za pan brat” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski

___________________________________________________________

Zapraszamy na

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

19 stycznia (piątek), godz. 15:00-19:00 – anioły (warsztaty z decoupage) – prosimy o przyniesienie suszarek

25 stycznia (czwartek), godz. 12:00-17:00 – warsztaty z decoupage (lampiony) – prosimy o przyniesienie dużych niepotrzebnych kielichów

26 stycznia (piątek), godz. 15:30-17:00 – Zapraszamy na Dzień Babci i Dziadka 

1 lutego (czwartek), godz. 12:00-17:00 – warsztaty z decoupage (obrazy) – prosimy o przyniesienie udełek po czekoladkach i suszarek

2 lutego (piątek), godz. 15:30-17:30 – warsztaty z decoupage (serca)

9 lutego (piątek), godz. 15:30-17:30 – bibułkowe cudeńka (prosimy o przyniesienie zużytych, ubitych filiżanek, lampek itp.)

16 lutego (piątek), godz. 15:30-17:30 – warsztaty decoupage (flakony zdobione pastami strukturalnymi i dekorami) – prosimy o przyniesienie kartonowych pojemników po sokach.

Warsztaty są bezpłatne – karnety w formie nagrody dla uczestników V Konkursu Kolęd i Pastorałek ufundowane zostały przez Burmistrza Brzeska.

 

20 lutego (wtorek), godz.  16:00-19:00 – WARSZTATY z decoupage (chusteczniki) prosimy o przyniesienie prostokątnych plastikowych pudełek z wieczkiem po lodach oraz suszarki do włosów

22 lutego (czwartek), godz.  12:00-17:00 – WARSZTATY z decoupage (obrazy) prosimy o przyniesienie długich rolek po foliach i suszarek do włosów

23 lutego (piątek), godz. 15:30-18:00 – Warsztaty plastyczne “lampa Alladyna”  – prosimy o przyniesienie suszarek

1 marca (czwartek), godz. 12:00-17:00 – WARSZTATY z decoupage (pudełeczka techniką rustykalną)

2 marca (piątek), godz. 15:30-17:30 – WARSZTATY z decoupage “domek Hopkida”

6 marca (wtorek), godz. 16:00-19:00 – warsztaty z bibułkarstwa “róża  na Dzień Kobiet”.

WARSZTATY  – BEZPŁATNE – karnety w formie nagrody dla uczestników V Konkursu Kolęd i Pastorałek ufundowane przez Radnego Województwa Małopolskiego p. Adama Kwaśniaka.

___________________________________________________________

W niedzielę 14 stycznia w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej odbył się V Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem  była  Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku i Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Głównym celem V Przeglądu Kolęd i Pastorałek było ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek, a także prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i dorosłych.

W regulaminie określone były grupy wiekowe: dzieci przedszkolne, młodsze Szkoła Podstawowa: I-III i IV-VII klasy, młodzież szkół gimnazjalnych, młodzież szkół ponadgimnazjalnych, dorośli.

Każdy uczestnik wykonywał 2 utwory (kolęda i pastorałka), mógł wystąpić przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, bądź a cappella.

W skład komisji konkursowej weszli: Starostwo Brzeskie – p. Tomasz Latocha, Vice-burmistrz Brzeska p. Jerzy Tyrkiel, ks. kan. Józef Górka, sołtys p. Adrian Zaleśny oraz organistka p. Renata Stand. W Konkursie wzięło udział 56 osób.

Lista laureatów:

dzieci przedszkolne:

II miejsce – Karolinka Nalepka i Aleksandra Kokoszka, III miejsce –  Emilia Kasperczyk, Emilia Gicala,

dzieci młodsze Szkoła Podstawowa klasy I-III:

I miejsce – Janek Klimek oraz Zespół „Porębianie” dzieci, II miejsce – Natalia Gicala.

dzieci Szkoła Podstawowa klasy IV-VII:

I miejsce – Milena Bakalarz, II miejsce – Martyna Frankowicz, Sylwia Czuba, Izabela Ćwik, Magdalena Święch

młodzież szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” dziewczyny (w 12 osobowym składzie), II miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” (tancerze).

 W kategorii dorośli:

I miejsce – Piotr Majewski, II miejsce – Bożena Grzesik oraz Krystyna Stolińska.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Panu Staroście i Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Wawryce  za ufundowanie karnetów na warsztaty z decoupage, radnemu Województwa Małopolskiego p. Adamowi Kwaśniakowi za karnety na warsztaty rękodzieła artystycznego dla wszystkich uczestników konkursu, sołtysowi p. Adrianowi Zaleśnemu, radnemu p. Stanisławowi Górze za ufundowanie nagród.

Po przesłuchaniach odbył się Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” z pastorałkami i kolędami oraz tańcami regionu krakowskiego.

Więcej zdjęć na stronie: https://mojebrzesko.pl/?p=163762

___________________________________________________________

Konkurs Kolęd i Pastorałek “Kolędy niebiańskim piórem pisane…”

Organizatorzy: Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Data i miejsce konkursu: 14 stycznia 2018 r. (niedziela), godz. 15:00, Dom Ludowy w Porębie Spytkowskiej.

Uczestnicy będą oceniani w następujących kategoriach: dzieci ze szkół podstawowych, młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dorośli.

Zgłoszenia do udziału w Konkursie należy dokonywać do 13 stycznia 2018 r. (piątek), w godzinach pracy Świetlicy Wiejskiej.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Zapraszamy na: Koncert i WSPÓLNE KOLĘDOWANIE z Zespołem Pieśni  i Tańca „Porębianie”.

___________________________________________________________

Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zaprasza  na 

międzypokoleniowe ADWENTOWE  warsztaty artystyczne:

 • 01.12. 2017 (piątek), godz. 16.00-19.00
 • 05.12.2017 (wtorek), godz. 16.00-20.00
 • 08.12.2017 (piątek), godz. 16.00-20.00

WARSZTATY Z DECOUPAGE (bombki) w kilku technikach: pasty strukturalne, dekory (każdy z uczestników przynosi bombki styropianowe dużego formatu oraz suszarki):

 • 12.12.2017 (wtorek), godz. 16.00-20.00 – zajęcia z cartmacink
 • 14.12.2017 (czwartek ), godz. 13.00-17.00 oraz 15.12 2017  (piątek), godz. 15.00-19.00 – warsztaty z bibułkarstwa ANIOŁY z BIBUŁY  (przyjmowanie prac i  wręczenie nagród w KONKURSIE “Anieli grają….”
 • 19.12 2017 (wtorek), godz. 16.00-20.00 – WARSZTATY STROIKÓW, WIANKÓW ŚWIĄTECZNYCH

Prosimy o przyniesienie bombek, wstążek i dowolnych dodatków florystycznych.

 • 21.12 2017 (czwartek), godz. 13.00-17.00 – wielkie piernikowe wypieki WRAZ Z DEKORACJĄ CHOINKI

_______________________________________________________

Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej ZAPRASZA DZIECI i MŁODZIEŻ DO UDZIAŁU W Konkursie

“ANIELI GRAJĄ”
przyjmowanie prac i wręczenie nagród odbędzie się 15.12.2017 (piątek), o godz. 17 00.
Oceniane będą prace gdzie temat przewodni to ANIOŁY: szopki, kartki świąteczne, anioły, bombki z bibuły, mas plastycznych, decoupage itp.
WYSTAWA pokonkursowa cały potrwa styczeń 2018 r.

________________________________________________________

Świetlica Wiejska  Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku i ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA PORĘBIANIE ZAPRASZAJĄ na:

 •  WARSZTATY TANECZNE DLA DZIECI -młodzieży. WZNAWIAMY zajęcia działającej już grupy tańca ludowego  NA ROK SZKOLNY 2017/2018 rtaniec ludowy – każdy czwartek godz. 15:30 -16:45

Zachęcamy  do udziału w zajęciach mających na celu ożywienie i popularyzację zanikających polskich tańców i  tradycji ludowych. Zajęcia bezpłatne. ZAPISY i INFORMACJE w godzinach  pracy Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej.

 • „Domu  Rękodzieła” – MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY RĘKODZIELNICZE12 września 2017 (wtorek) – 16:00-21:0015 września 2017 (piątek) – 16:00-21:00z  foamiramu  materiał dający duże możliwości artystyczne. Ozdabianie  herbaciarek prosimy o przyniesienie kasetek -/mogą być pudełka kartonowe/, nożyczek, dodatków florystycznych, zbędnej  biżuterii, żelazka.Wszystkie prace wezmą udział w VII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni RegionalnejZadanie publiczne pn. „Dom Rękodzieła – bliski kulturze ludowej” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski
 • Zajęcia  TANECZNE DLA DZIECI z tańca regionalnego  dla  początkowych klas Szkoły Podstawowej – 14 września 2017 r. (czwartek) godz. 14:00-15:00 – pierwsze zajęcia wraz z RODZICAMI/dorosłymi opiekunami. Zapraszamy wszystkich, którym marzą się piękne stroje, taniec i śpiew. Zajęcia pozwolą dziecku  rozwijać koordynacje ruchową, cieszyć się aktywnością fizyczną. Zajęcia bezpłatne INFORMACJE i ZAPISY w Świetlicy Wiejskiej.
 • Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze z recyklingu:5 września 2017 (wtorek)  – 16:00-20:008 września 2017 (piątek) – 16:00-19:00decoupage – wykonywanie obrazów-stare blejtramy13 września 2017 (środa) – 16:00-19:0014 września 2017 (czwartek) – 12:00-17:00lalki motanki -wykonywanie lalek przytulanek bez użycia igły,nici –dawne zabawy dzieci15:30-16:45 – warsztaty tańca regionalnego dla dzieci                                                                                 21 września 2017 (czwartek) – 12:00-17:00warsztaty z filcowania – szycie z filcu i ozdabianie pokrowców na telefon15:30-16:45 – warsztaty tańca regionalnego dla dzieci    22 września 2017 (piątek) – 16:00-19:00WARSZTATY Z BIBUŁKARSTWA – koszyczki na zakrętkachWszystkie prace wezmą udział w Przeglądzie “MŁODE TALENTY 2017”, a po OGŁOSZENIU wyników pozostają własnością uczestników zajęć.Zadanie publiczne pn. „Działając dla ekologii działasz dla siebie” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

___________________________________________________________

PORĘBIANIE NA DNIACH JAKUBOWYCH W LĘBORKU

W dniach 21-23 lipca Zespół Pieśni i Tańca PORĘBIANIE brał udział  w Dniach Jakubowych w Lęborku, połączonych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyka Regionów. Kaszubskie miasto Lębork, tak jak i Brzesko, leży na szlaku do Santiago de Compostela i jest stolicą partnerskiego powiatu.

Przez trzy dni festiwalu Porębianie występując na scenach w Lęborku oraz Cepeliady w Sopocie mieli okazję przedstawić suity taneczne: krakowską z lubianym Lajkonikiem, sądecką, rzeszowską oraz pieśni ludowe z Małopolski. Wzięli też udział w uroczystej procesji oraz Mszy Św. z okazji święta patronalnego Św .Jakuba, w trakcie której wykonali piękną, specjalnie na tą okazję przygotowaną pieśń Miłosierne Serce Boże, entuzjastycznie przyjętą przez zgromadzonych wiernych. Niewątpliwie wielką wartością uczestnictwa w Festiwalu był fakt , że członkowie ZPiT „Porębianie”, a zwłaszcza młodzi tancerze mieli możliwość poznania folkloru Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Kaszub, Hiszpanii, Włoch oraz wzajemnie zaprezentowania polskiego folkloru.

Szczególną atrakcją było wspólne wykonanie podczas koncertu finałowego przez reprezentantów wszystkich zespołów przyśpiewek kaszubskich, we własnych językach oraz po kaszubsku, a także wykonanie tańców z poszczególnych regionów Europy, z których pochodzili tancerze. Młodzież w ten sposób wykazała, że taniec, śpiew, młodość i przyjaźń łączą ponad wszelkimi granicami. Zespół „Porębianie” zyskał wśród publiczności olbrzymi aplauz, a do fotografii z Krakowiakami ustawiały się całe kolejki. Nawiązane zostały przyjaźnie, które mamy nadzieję, że z pomocą Św. Jakuba przetrwają dłużej niż Festiwal.

Dziękując burmistrzowi Grzegorzowi Wawryce za wsparcie, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” oczekuje teraz na rewizytę swoich gospodarzy z Lęborka we wrześniu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie: http://www.brzesko.pl/?p=49755

__________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, ŚWIETLICA WIEJSKA Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku zapraszają  do „Domu  Rękodzieła” na MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY RĘKODZIELNICZE:

1 sierpnia 2017 (wtorek), godz. 16:00-21:00 z  foamiramu  kasetki (prosimy o przyniesienie kasetek, nożyczek, dodatków florystycznych, żelazka)

4 sierpnia 2017 (piątek), godz. 17:00-21:00 z  foamiramu  husteczniki (prosimy o przyniesienie kasetek, nożyczek, dodatków florystycznych, zbędnej  biżuterii, żelazka).

Wszystkie prace wezmą udział w VII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła I Kuchni Regionalnej

Zadanie publiczne pn. „Dom Rękodzieła – bliski kulturze ludowej” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

__________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ŚWIETLICA WIEJSKA Poręba Spytkowska  działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku zapraszają na inspirujące warsztaty twórcze

8 sierpnia 2017 (wtorek), godz. 16:00-20:00 – Warsztaty z foamiramu-  upominkowe  pudełka (prosimy o przyniesienie kartonowych pudełek lub kartonu w dowolnym kolorze na ich wykonanie).

10 sierpnia 2017 (czwartek) 12:00-17:00 – Warsztaty z bibułkarstwa (kwiaty do wiązanek zielnych-słoneczniki pokaz wykonania wiązanek zielnych) oraz 15:30-17:00 Tańce z tradycją  – „krakowiacy i górale”

Zadanie publiczne pn. „Aktywność drogą do trzeźwości” współfinansowane przez Gminę Brzesko.

__________________________________________________________

_________________________________________________________

__________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, ŚWIETLICA WIEJSKA Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku

ZAPRASZAJĄ NA

MAJOWE  warsztaty twórcze dla małych i dużych

 1. 4 maja 2017 (czwartek) – 12:00-16:00 i 5 maja 2017 (piątek) – 16:00-19:00 – decoupage – inspiracje wiosenne, doniczki na zioła
 2. 9 maja 2017 (wtorek) – 16:00-19:00 i 11 maja 2017 (czwartek) – 13:00-17:00 – recyklingowe cudeńka– na zużytych  pojemnikach
 3. 18 maja 2017 (czwartek)  – 15:00-17:00 – CARTMACINK –kartka konkursowa w 3D „Kocham Cię MAMO”
 4. 23 maja 2017 (wtorek) – 16:00-19:00 i 25 maja 2017 (czwartek) – 13:00-17:00 – WARSZTATY Z BIBUŁKARSTWA -”Róża dla Mojej MAMY”
 5. 30 maja 2017 (wtorek) – 16:00-19:00 – SALONIK kulturalny na temat szkodliwych utrwalaczy-“E “w żywności, najcenniejsze wiosenne zioła itd.

Wszystkie prace wezmą udział w  konkursie “KOCHAM CIĘ MAMO”. Po ogłoszeniu wyników prace wrócą do uczestników zajęć.

Zadanie publiczne pn. „Działając dla ekologii działasz dla siebie” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

__________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, ŚWIETLICA WIEJSKA Poręba Spytkowska  działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku zapraszają do udziału w KONKURSIE “KOCHAM CIĘ MAMO”

Prace konkursowe MOGĄ BYĆ W RÓŻNYCH TECHNIKACH plastycznych.

Składanie prac, wręczenie nagród odbędzie się 25 maja 2017 r. (czwartek) w godz. 14.00-17.00  podczas imprezy świetlicowej „Mama, Tata i Ja”.

Zadanie publiczne pn. „Działając dla ekologii działasz dla siebie” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

Zapraszamy!!!

________________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej  działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku  

Zapraszają do udziału w bloku programowym z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka, Dnia Ojca  

Dzień Matki i Ojca pt. „Mama Tata i Ja” ;

 dnia 26.O5.2017r. piątek 16.00-20.00   

w programie:

 • Konkurs „Kocham Cię Mamo”
 • 16:00-16:45 konkurs piosenki ”Serce Matki” o Nagrodę ORGANISTY Parafii Poręba Spytkowska (wykonanie utworu może być na dowolnym instrumencie)
 • 16:50 Występ Zespołu tańca ludowego Porębianie
 • 17:15 -18:00 „Wielkie Ozdabianie Serc”

wykonanych w czwartkowym pieczeniu dla Mamy i Taty podlega ocenie konkursowej  o nagrodę  przewodniczącej  Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Porębie Spytkowskiej

 • 18:10 Konkurs Tańca  o nagrodę Kierownika PZU oddział w Brzesku
 • konkurs rysunkowy pt. „Moja rodzinka” o nagrodę Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku

technika dowolna – szkice, graffiti

 • Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego o nagrodę Sołtysa wsi Poręba Spytkowska Adriana Zaleśnego
 • Rodzinny Turniej Szachowy o nagrodę Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Krzysztofa Rachwała

konkursy sprawnościowe:

 • malowanie twarzy (face painting)
 • dla najmłodszych kolorowanki, gry planszowe, puzzle, składanki

Zapewniamy ciekawe nagrody-poczęstunek kawa herbata ciastka

            Zadanie publiczne pn. „Działając dla ekologii działasz dla siebie” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski

afisz Mama Tata i Jaâ– 2017

_________________________________________________________

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie zaprasza na KONCERTY GALOWE, które odbędą się w niedzielę 26 marca 2017 w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie MOK.

Pierwszy Koncert odbędzie się godz. 16:00, drugi Koncert o godz. 18:30.

Zapraszamy również na Kiermasz prac, których wykonawcami są członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie. Pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczone będą na pokrycie kosztów wyjazdu Zespołu na Międzynarodowy Festiwal w Macedonii.

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie jest bardzo wdzięczny za wszelkie formy wsparcia. Dołożymy wszelkich starań aby godnie reprezentować nasz region poza granicami kraju.

______________________________________________________

Podczas ferii zimowych w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach z bibułkarstwa, decoupage, cartmacink oraz masy solnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

________________________________________________________

IV Przegląd Kolęd i Pastorałek w Porębie Spytkowskiej

W niedzielę 8 stycznia 2017 w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej odbył się IV Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem była Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, Zespół Pieśni i Tańca Porębianie. Głównym celem IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek było ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek, a także prezentację efektów pracy młodych wykonawców i dorosłych.

W regulaminie określone były grupy wiekowe: dzieci młodsze (szkoła podstawowa klasy I-III i IV-VI), młodzież szkół gimnazjalnych, młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli.

Każdy uczestnik wykonywał 2 utwory: kolęda i pastorałka i mógł wystąpić przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, bądź a`cappella.

Wykonawców oceniała komisja w składzie: Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Zastępca Burmistrza Brzeska Jerzy Tyrkiel, ks.kan. Józef Górka, ks.kat. Andrzej Sobol, Renata Stand- organistka. W Konkursie wzięło udział 36 osób.

I miejsce– zespół rodzinny: Agnieszka Zgraja z małżonkiem i dziećmi oraz Zespół Pieśni i Tańca Porębianie (w 16 osobowym składzie), duet Paweł Przybyłko i Izabela Ćwik, pozostałe miejsca Julia Bakalarz, Milena Bakalarz, Bernadeta Jurgała, Wiktoria i Emanuel Sowa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a Panu Staroście, Panu Burmistrzowi, Dyrekcji MOK Brzesko, sołtysowi za ufundowanie nagród.

Po przesłuchaniach odbył się Koncert Noworoczny Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie z pastorałkami i kolędami oraz suitą śląską i rzeszowską.

__________________________________________________________

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY PLASTYCZNE

 • 8 GRUDNIA (zwartek), godz. 12:00-14:30 – anioły z bibuły,
 • 9 GRUDNIA (piątek), godz. 16:00-19:00 – warsztaty decoupage – bombki (prosimy o przyniesienie bombek styropianowych),
 • 20 GRUDNIA (wtorek), godz. 13:00-17:00 – wielkie piernikowe wypieki oraz dekoracja choinki.

Wykonane prace wezmą udział w konkursie “Anieli grają”. Prace pozostaną własnością uczestników zajęć.

_________________________________________________________

Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne zapraszają na

IV KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

“Kolędy niebiańskim piórem pisane…”

8 stycznia 2017 r. (niedziela), godz. 15:00, Dom Ludowy w Porębie Spytkowskiej

Uczestnicy będą oceniani w następujących kategoriach: dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna, młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli.

Szczegółowy regulamin konkursu do pobrania tutaj: REGULAMIN KONKURSU

Kartę zgłoszenia można pobrać ze Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej lub tutaj: Karta zgłoszenia – KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK 2017. Karty zgłoszenia należy składać w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej (w godzinach pracy Świetlicy) do dnia 6 stycznia 2017 (piątek).

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Po części konkursowej zapraszamy na koncert oraz wspólne kolędowanie z ZPiT “Porębianie”.

__________________________________________________________

Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do działu w konkursie

Anieli grają

W konkursie mogą wziąć udział prace, które będą przedstawiały postaci aniołów np. szopki, rysunki, prace z bibuły, mas plastycznych, decoupage.

Przyjmowanie prac oraz wręczanie nagród odbędzie się 22 grudnia 2016 r. (czwartek). Wystawa pokonkursowa będzie trwałą cały styczeń 2017 r.

__________________________________________________________

Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zaprasza na Międzypokoleniowe MIKOŁAJKOWE warsztaty plastyczne.

HARMONOGRAM:

 • 18 listopada (piątek), godz.16 00-19 00 – decoupage – prosimy o przyniesienie naczyń szklanych,talerzy.
 • 22 listopada (wtorek), godz.16 00-19 00 – decoupage – prosimy o przyniesienie: podkładek,kasetek itp.
 • 23 listopada (środa), godz. 12 00-14 00 – bibułkarstwo – upominkowe koszyczki mikołajkowe.
 • 29 listopada (wtorek), godz.16 00-19 00 – gipsowe cudeńka; anioły-upominki orzeszkowe laleczki
 • 1 grudnia (czwartek), godz. 12 00-14 00 – decoupage – lampiony, proszę przynieś kielichy, słoiki.
 • 2 grudnia (piątek), godz.16 00-19 00 – bibułkarstwo-upominkowe koszyczki mikołajkowe.

Wszystkie prace wezmą udział w PRZEGLĄDZIE MŁODYCH TALENTÓW jako podsumowanie naszych dotychczasowych warsztatów-spotkań z ekologią.

__________________________________________________________

SALONIK KULTURALNY – 16 listopada (środa), godz. 13:00

Zapraszamy mieszkańców, rolników oraz wszystkich zainteresowanych.

Spotkanie będzie dotyczyć omówienia ustawy z dnia 23 września 2016 roku o „zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt” oraz płatności bezpośrednich kampania 2016 i 2017. Spotkanie poprowadzą pracownicy Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Brzesku

Zadanie publiczne pn. „Nie dla uzależnień” Bądź pomocny dla środowiska” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski oraz Gminę Brzesko.

__________________________________________________________

Zajęcia TANECZNE DLA DZIECI przedszkolnych oraz początkowych klas szkoły podstawowej

Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku zaprasza dzieci wraz z rodzicami na I-sze zajęcia tańca ludowego 9 listopada 2016 (środa), godz. 14.00 -14.45.

Zajęcia pozwolą dziecku rozwijać koordynacje ruchową, cieszyć się aktywnością fizyczną. Zajęcia bezpłatne. Dodatkowe INFORMACJE w Świetlicy Wiejskiej.

___________________________________________________________

W niedzielę 16 października 2016 w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej odbył się VI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej.

Przegląd jest fantastycznym sposobem na pokazanie twórczości różnych ludzi, zwłaszcza działań już zanikających, takich jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, oraz pokazanie nowszych technik np. decoupage czy technika wstążeczkowa. Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Porębie Spytkowskiej, powołane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz Zespół „Porębianie” i Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska działająca przy MOK Brzesko.

Po raz kolejny do Poręby Spytkowskiej zjechali się rękodzielnicy i twórcy z różnych miejscowości, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Świetlic Wiejskich powiatu brzeskiego. W tym roku prezentowały się obok organizatora, czyli Poręby Spytkowskiej, miejscowości Biesiadki, Brzesko, Bucze, Przyborów, Uszew, Zawada Uszewska, Złota, a także produkt Sądeckiej Organizacji Turystycznej „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” oraz Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne „Kraków i Okolice”. Każda z miejscowości przygotowała stoisko (łącznie 10 stoisk) prezentujące prace własne członków organizacji zrzeszającej oraz prace lokalnych twórców. Były więc i przepiękne kwiaty z bibuły, połączone w finezyjne kompozycje, były i flakony ozdabiane techniką decoupage, były i misternie wyplatane makramy ze sznurka, były i koronki, były i haftowane obrazy, były i zwierzątka ze wstążeczek a nawet ozdoby świąteczne w różnych technikach (i bombki, i choinki, i pisanki, i króliki)…. Jednym słowem szeroki przegląd twórczości i misternej pracy różnych ludzi, a jakość wykonania tych prac jest zadziwiająca. Dodatkowo każda z prezentowanych miejscowości/organizacji przygotowała stoisko z kuchnią regionalną. W tym roku królowało proste, ale wyśmienite jedzenie, jak pachnący chleb ze smalcem lub pieczonym schabem, obok pierogów, kapuśniaczków i szarlotki, oczywiście. Nie zabrakło przetworów, soków, i nalewek ziołowych.

Impreza była również podsumowaniem Projektu „Dom Rękodzieła” – serii otwartych warsztatów z bibułkarstwa, decoupage i sznurka przeprowadzonych na Świetlicy Wiejskiej Poręba Spytkowska w sierpniu i wrześniu.

Tego wieczoru wystąpiła młodzież Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” prezentująca tańce i przyśpiewki regionu łowickiego ,sądeckiego oraz Krakowiaków Wschodnich oraz Grupa Śpiewacza.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim Uczestnikom, biorącym udział w Przeglądzie, za zaangażowanie i włożony trud w przygotowanie stoisk. Dziękujemy wszystkim Szanownym Gościom za odwiedzenie Przeglądu. Dziękujemy Szanownym Sponsorom za ufundowanie nagród i upominków dla Uczestników i udzielone wsparcie finansowe (Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Starostwo Powiatowe, Dyrektor MOK Brzesko Małgorzata Cuber, Małopolska Izba Rolnicza, Rada Sołecka Poręba Spytkowska).
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i miłą atmosferę. I oczywiście zapraszamy za rok!

Dziękujemy za wsparcie działalności Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie panu Marianowi Kasperczykowi – Usługi Sprzętowo-Budowlane, panu Lechowi Pikule Prezesowi Banku Spółdzielczego w Brzesku.

__________________________________________________________

VI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

w Porębie Spytkowskiej – 16 października 2016

Zapraszamy na organizowany już po raz szósty w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Przegląd odbędzie się 16 października, rozpoczęcie o godz. 16:00. Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską Poręba Spytkowska działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Impreza ta skupia rękodzielników z różnych miejscowości, stowarzyszeń, KGW, Świetlic Wiejskich powiatu i gminy Brzesko. Jest to niezwykły sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności już zanikających jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, a także pokazanie nowszych technik jak decoupage, filcowanie. Struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Taka forma jest wynikiem wzajemnej i ścisłej współpracy lokalnych twórców, działaczy, animatorów z danej miejscowości i jest wypadkową ich zaangażowania, wiedzy i możliwości.

Oczywiście nie zabraknie nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników. Podczas tej imprezy będzie również możliwość oglądnięcia prac wykonywanych podczas Międzypokoleniowych Warsztatów Rękodzielniczych „Dom Rękodzieła”, które bezpośrednio poprzedzają Przegląd. Przez szereg tygodni Uczestnicy spotykali się w Porębie Spytkowskiej i poznawali różne techniki rękodzielnicze i niejedna osoba odkryła swoje nowe hobby.

Gorąco zapraszamy!

Przegląd Rękodzieła odbywał się w Porębie Spytkowskiej od 9-ciu lat pod nazwą „Moja miejscowość – moja miłość” i obejmował prace rodzimych twórców i brało w nim udział od 8 do 24 osób. Zaczęło się to wszystko od Pani Heleny Możdżeń, która dnia jednego pokazała jak to dawniej wykonywano kwiaty z bibuły. Najpierw nasze prace były nieporadne, ale później wszyscy zwłaszcza dzieci na Świetlicy dochodziły do coraz większej wprawy i zaczęły powstawać interesujące kompozycje, które do tej pory przez 8 lat są oceniane w Przeglądzie Młodych Talentów. Ze względu na duże zainteresowań KGW, Stowarzyszeń, Świetlic z powiatu brzeskiego, przez 4 lata Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne prowadziło z projektów Starostwa Powiatowego i Burmistrza Brzeska warsztaty z bibułkarstwa i decoupage. Tego roku bezpośrednio przed Międzygminnym Przeglądem Rękodzieła i Kuchni Regionalnej były prowadzone warsztaty w naszej miejscowości w Świetlicy Wiejskiej Poręba Spytkowska pod nazwą DOM RĘKODZIEŁA i obejmowały 3 tematy: bibułkarstwo, decoupage, wyplatania ze sznurka. I tak od 14 lat usilnie pracujemy nad tym, aby Porębę Spytkowską postrzegano jako miejscowość kwiatami z bibuły utkaną.

Celem Przeglądu jest rozwijanie, kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła jak i kuchni regionalnej mieszkańców naszej miejscowości i okolic będącą formą podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę, a młode pokolenie do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika odchodząc w zapomnienie.

W tym roku w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z następujących gmin:

1. Gminę Borzęcin reprezentuje Świetlica Wiejska Przyborów,

2. Gminę Czchów – KGW, Świetlica Wiejska Złota,

3. Gminę Gnojnik – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki,

4. Stowarzyszenie Zawada Uszewska”Wieś naszych marzeń”,

5. Świetlica Wiejska Uszew działająca przy Gminnym Centrum Kultury Gnojnik,

6. Gminę Brzesko – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze, Stowarzyszenie Kinezjologiczno-Rehabilitacyjne Zawsze Aktywni,

7. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze,

8. miejscowość goszczącą Poręba Spytkowska – PTSK, Świetlica Wiejska, KGW,

9. Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice,

10. Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami – Sądecka Organizacja Turystyczna.

Przegląd jest również podsumowanie Projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Brzesku pod nazwą „DOM RĘKODZIEŁA”. Podczas tych warsztatów z udziałem 10 Stowarzyszeń oraz Świetlic przeprowadzone zostały warsztaty z bibułkarstwa (róże w jednym kolorze, maki, chabry, rumianki w kompozycjach, w wiankch, koszykach, naczyniach szklanych, itp.) oraz warsztaty z decoupage (zdobienie różnych przedmiotów techniką: efekt koronki na szkle, sospeso oraz kutego żelaza) oraz warsztaty wyplatanie makram i wianków ze sznurka w połączeniu z kwiatami z bibuły. Wkładem Uczestników w Projekt jest prezentacja stoisk z kuchnią regionalną gdzie każda miejscowość przygotowuje potrawy regionalne charakterystyczne dla danej miejscowości, wszystkie zaś podlegają ocenie i są formą konkursu, a przy tym dobrej zabawy .

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że prowadzone działania posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej, a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak pragniemy aby Porębę Spytkowską postrzegano jako WIEŚ KWIATAMI z bibuły PRZEPLATANĄ.

______________________________________________________

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie wyraża WDZIĘCZNOŚĆ Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku za pokrycie kosztów warsztatów tanecznych dla młodzieży, które odbywały się w dniach 8-9 października 2016 w Ośrodku Wczasowym “Basia” w Bukowinie Tatrzańskiej. W warsztatach wzięły udział 23 osoby wraz z choreografem Jackiem Dziadurem i kierownikiem zespołu Marią Karaś. Był to bardzo pracowity czas, ćwiczyliśmy układy, śpiew regionu Śląska- “Rozbarcki” tzw. Czarny.

__________________________________________________________

Pragniemy poinformować, iż w dniu 18 września Zespół Pieśni i Tańca Porębianie (kobiety) zdobył II miejsce w X Festiwalu Kultury Pogrzańskiej w Ryglicach.

Serdecznie gratulujemy!!!

___________________________________________________________

PorębskieTowarzystwo Społeczno-Kulturalne przy współpracy ze Świetlicą Wiejską Poręba Spytkowska

zapraszają na:

 • Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży “Tworzenie zielnika w antyramach”

28 września 2016 (środa), godz. 12:00-15:00

Sporządzając zielnik uczestnicy zapoznają się z podstawą rozpoznawania i zastosowania ziół.

Zadanie publiczne pn. „Nie dla uzależnień” – „Bądź pomocny dla środowiska” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski oraz Gminę Brzesko.

 

 • Międzypokoleniowy “Dom Rękodzieła” – bibułkarstwo (kompozycje w kieliszkach)

29 września 2016 (czwartek), godz. 16:00-21:00

30 września 2016 (piątek), godz. 16:00-19:00

Prosimy o przyniesienie “ubitych” szampanówek i nożyczek.

Wszystkie prace wezmą udział w VI Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej.

Zadanie publiczne pn. „Dom Rękodzieła – Międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

 • Międzypokoleniowy “Dom Rękodzieła” – sznurkowe wianki

22 września 2016 (czwartek), godz. 16:0021:00

23 września 2016 (piątek), godz. 16:00-19:00

Wszystkie prace biorą udział w VI Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

Zadanie publiczne pn.„Dom Rękodzieła “– Międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

 • Warsztaty recyklingowe – Pomysłowy Ekolog “plastikowe cudeńka”

21 września 2016 (środa), godz. 12:00-15:00

Wszystkie prace wezmą udział w PRZEGLĄDZIE MŁODYCH TALENTÓW jako podsumowanie naszych dotychczasowych warsztatów.

Zadanie publiczne pn. „Nie dla uzależnień” – „Bądź pomocny dla środowiska” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski oraz Gminę Brzesko.

__________________________________________________________

PorębskieTowarzystwo Społeczno-Kulturalne przy współpracy ze Świetlicą Wiejską Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku

ZAPRASZAJĄ

na Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze z decoupage “efekt kutego metalu”

„Dom Rękodzieła”

 • 8 września 2016 (czwartek) godz. 16:00-21:00
 • 9 września 2016 (piątek) godz. 16:00-21:00.

Uczestnicy proszeni są o przyniesienie szkatułek. Wszystkie prace biorą udział w VI Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej.

Zadanie publiczne pn. „Dom Rękodzieła – Międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.

___________________________________________________________

ZIELARZ EKOLOG – zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży

(wizyta w zagrodzie edukacyjnej, gdzie uczestnicy zapoznają się z podstawowym zakresem rozpoznawania i zastosowania ziół, sporządzenie zielnika oraz wiele niespodzianek. Prosimy przynieść antyramy)

30 sierpnia (wtorek), godz. 13:00-17:30

__________________________________________________________________

WYCIECZKA

(Zamek w Dębnie, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, Muzeum i Zagroda W. Witosa w Wierzchosławicach, Dworek w Dołędze, a na zakończenie ognisko)

31 sierpnia (środa), godz. 8:00-18:00

Zadanie publiczne pn. „Nie dla uzależnień” – „Bądź pomocny dla środowiska” jest współfinansowane przez Powiat Brzeski oraz Gminę Brzesko.

________________________________________________

24 sierpnia (środa), godz. 10:00-15:00 – zajęcia wakacyjne dla dzieci z MOK.

W programie:

 • “Ekologia jakiej nie znacie” – tworzenie szalonych nakryć głowy (kominiarza, księżniczki, królewny, księcia, klauna);
 • nauka tańców ludowych, prezentacja strojów;
 • turniej wiedzy ekologicznej;
 • wakacyjny bal, gry i zabawy edukacyjne, wybór miss wakacji.

_________________________________________________

Warsztaty decoupage na szkle – 23 sierpnia (wtorek), godz. 12:00-17:00

_________________________________________________

Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zapraszają na Międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła (decoupage na szkle) “Dom Rękodzieła”

11 i 12 sierpnia (czwartek, piątek), godz. 16:00-21:00

Uczestnicy proszeni są o przyniesienie talerzy, flakonów szklanych. Wszystkie prace wezmą udział w VI Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej.

Warsztaty te są współfinansowane przez Powiat Brzeski.

__________________________________________________

ZPiT “Porębianie” wziął udział

w 53 Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Występy i korowody odbyły się w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

Fotorelacja i szczegółowe informacje dostępne są na stronach: http://www.wisla.pl/turysta/summer/53-tydzien-kultury-beskidzkiej-rozpoczety , http://www.ock.org.pl/53.-Tydzien-Kultury-Beskidzkiej-6-14.08.2016-3493.html

____________________________________________________

14 maja w Domu Kultury Śnieżka odbyły się XVII Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych,w których wzięło udział ponad 30 zespołów z całej Polski. Kaprys pogody sprawił, że 17. edycja Konfrontacji Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych odbywała się wyjątkowo w Domu Kultury “Śnieżka”. Przeniesiony w pośpiechu przegląd przebiegł sprawnie i w radosnej atmosferze. Na scenie zaprezentowało się 32 wykonawców z różnych zakątków kraju, w czterech kategoriach muzycznych.

Przedstawiamy protokół komisji artystycznej w kategorii ZESPÓŁ ŚPIEWACZY Z TOWARZYSZENIEM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH.

Jury w składzie: Jerzy Dynia, Tadeusz Karczmarz, Stanisław Wiktor po obejrzeniu i wysłuchaniu 32 propozycji konkursowych postanowiło przyznać II miejsce, które zajął ZESPÓŁ ŚPIEWACZY ZPiT PORĘBIANIE działający w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej (przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku).

Gratulujemy !!!!

________________________________________________

W sobotę 2 kwietnia 2016 Zespół Pieśni i Tańca “PORĘBIANIE” świętował jubileusz 25-lecia istnienia.

Zespół działa od 1991 r. Został założony z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich; obecnie liczy ok. 40 osób wraz z grupą taneczną –młodzieżową, śpiewaczą- obrzędową i kapelą. W swoich programach prezentują tańce i przyśpiewki regionu: Krakowa wschodniego-Zaborów , suitę rzeszowską, suitę sądecką, suitę żywiecką, suitę Krakowiaków zachodnich – “Lajkonik”, tańce narodowe: Krakowiak, Polonez, tańce i przyśpiewki łowickie.
Integralną część Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie jest Zespół Śpiewaczy – obrzędowy który kultywuje tradycje obrzędowe, wywodzące się z naszego regionu: “Plewienie lnu”, “Wyżynek”, “Kiszenie kapusty”, “Andrzejki”, “Wyskubek”, “Kolęda” , oraz przyśpiewki wraz z tańcami krakowskimi . Zespół występował na wielu scenach krajowych i zagranicznych (m.in. na Węgrzech, Francji, w Niemczech, Belgii, Chorwacji) i w licznych festiwalach, imprezach folklorystycznych, okolicznościowych, charytatywnych i sportowych.
Zespół działa w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Choreografem Zespołu jest Jacek Dziadur, kierownikiem kapeli –akompaniatorem – Zbigniew Gdowski, a kierownikiem Zespołu jest Maria Karaś.

Przed rozpoczęciem koncertu gratulacje i życzenia dla zespołu składali kolejno przedstawiciele władz samorządowych Brzeska: Starosta – Andrzej Potępa, Burmistrz – Grzegorz Wawryka oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych i sąsiadujących zespołów. Maria Karaś, kierownik zespołu skierowała podziękowania za wsparcie do Starosty, Burmistrza, Dyrektor MOK w Brzesku oraz sponsorów Zespołu.

Koncert rozpoczął występ najmłodszych członków zespołu. Dzieci odtańczyły i zaśpiewały Lajkonika i Trojaka. Młodzież natomiast zaprezentowała żywiołową suitę łowicką, rzeszowską i sądecką. Starsi członkowie Zespołu Porębianie wykonali Lajkonika, natomiast grupa śpiewacza prezentowała podczas koncertu tańce i śpiewy regionu krakowskiego. Każdym z występów był na swój sposób wyjątkowy, łączyło je jedno, wielka radość płynąca z tańca i śpiewu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa p. Anny Gaudnik: galeria

__________________________________________________________________________________

Godziny otwarcia Świetlicy:

wtorek 12:00-17:00,

środa, czwartek, piątek 16:oo-21:00

Instruktor Świetlicy – Maria Karaś, kontakt tel. 668 364 759

__________________________________________________________________________

_______________________________________________

Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej zaprasza na zajęcia:

  • taniec ludowy dla dzieci (zajęcia w grupie) – wtorek, godz. 14:00 – 15:00

  • taniec nowoczesny – chirliderki – wtorek, 15:00 – 15:45
  • hula-hop – wtorek, godz. 16:00 – 16:45
  • zajęcia plastyczne (decoupage, bibułkarstwo, cartmaking, masa solna, gips, ) – szkoła malowania – wtorek, godz. 12:00 – 14:00
  • sekcja samoobrony i judo – piątek, godz. 17:00-18:00 – zajęcia płatne (dzieci mogą brać udział w zajęciach tylko z dorosłym opiekunem)
  • konwersacje z języka angielskiego dla dorosłych – czwartek, godz. 18:00-19:00
  • zajęcia rękodzielnicze (bibułkarstwo, wyplatanie ze sznurka, filcowanie, decoupage) czwartek godz. 16:00-18:00, piątek godz. 16:00-19:00
  • próby ZPiT Porębianie – środa godz. 18:00-20:30, piątek godz. 19:00-21:00
  • próby grupy śpiewaczej ZPiT Porębianie – środa godz. 16:00-18:00
  • kurs tańca nowoczesnego (zajęcia płatne) – instruktor p. Dorota Thomas.

_____________________________________________

ZPiT Porębianie na IX Festiwalu Kultury Pogórzańskiej – Ryglice 2015

1 miejsce w kategorii grup śpiewaczych – Grupa śpiewacza “Porębianie”,

2 miejsce w kategorii zespołów pieśni i tańca – ZPiT “Porębianie”

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: http://ryglice.pl/news/trzcinicoki-zdobyli-w-ryglicach-zlota-podkowe-pogorza.html

___________________________________________

Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej oraz ZPiT Porębianie serdecznie zapraszają dzieci na

bezpłatne WARSZTATY TANECZNE Z TAŃCA LUDOWEGO

WTOREK, godz. 15:00-16:00

Zajęcia mają na celu ożywienie i popularyzację zanikających lokalnych tradycji, zwyczajów oraz naukę tańców ludowych z różnych regionów Polski.

____________________________________________

Jubileusz 25-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie

„Porębianie” obchodzą w tym roku 25-lecie swojej działalności. Uroczystości jubileuszowe dla mieszkańców Poręby Spytkowskiej odbyły się 7 lutego w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej. Rozpoczęły się o godz. 16:00 uroczystą mszą św. prowadzoną przez ks. Józefa Górkę. Dzięki niemu zespół mógł przez 12 lat odbywać próby w sali przykościelnej św. Józefa. Po mszy, w której wziął udział zespół, rodzice, władze i sympatycy w Domu Ludowym odbył się Koncert Jubileuszowy. Najmłodsze dzieci tańczyły Lajkonika i Trojaka. Młodzież zaprezentowała suitę łowicką, rzeszowską i sądecką. Starsi członkowie Zespołu Porębianie wykonali Lajkonika, natomiast grupa śpiewacza prezentowała podczas koncertu tańce i śpiewy regionu krakowskiego.

Na uroczystości obecni byli m.in zastępca burmistrza Jerzy Tyrkiel, kierownik Biura Promocji Krzysztof Bigaj, księża pracujący w parafii, samorządowcy, sponsor właściciel firmy Proster Wiesław Pukal wraz z małżonką i lokalni przedsiębiorcy.

„Porębianie” działają od 1991r. w świetlicy wiejskiej w Porębie Spytkowskiej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Zespół został założony z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Działa w czterech grupach: I – dziecięca, II – młodzież, III – tancerze, założyciele zespołu, IV – seniorzy. W swoich programach kultywują tradycje obrzędowe, wywodzące się z tradycji regionu: Plewienie lnu, Wyżynek, Kiszenie kapusty, Andrzejki, Wyskubek, Kolęda, oraz tańce i przyśpiewki naszego regionu. W zespole czynnie działa 65 osób i 5-osobowa kapela. Kierownikiem zespołu jest Maria Karaś, choreografem Jacek Dziadur, a kierownikiem kapeli Zbigniew Gdowski.

Liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na festiwalach, przeglądach i konkursach, potwierdzają wysoki poziom artystyczny zespołu, który swoje programy prezentował w kraju i za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Belgii , Chorwacji, Bułgarii i na Węgrzech.

Zespół Pieśni i Tańca Porębianie jest ambasadorem kultury małopolskiej w kraju i zagranicą. Upowszechnia kulturę, przekazuje ją młodemu pokoleniu, zachęca do zachowania rodzimego języka i tradycji. Działania Zespołu to nie tylko kultywowanie dorobku i osiągnięć mieszkańców Ziemi Porębskiej i regionu, pielęgnowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu, ale to także współtworzenie i współudział w edukacji dzieci, młodzieży przez taniec, muzykę, śpiew, stroje, rękodzieło, widowiska. – Pragniemy aby folklor bawił, uczył wartości, na których nasze pokolenie było wychowywane. Dzięki temu ukochaniu rodzimych tradycji, dzięki temu, że żyją tu ludzie o otwartych sercach i umysłach nasz folklor może, przetrwać i będzie stanowił dumę nie tylko gminy i powiatu, ale także całego regionu. „Piękno należy wspierać, bo tworzą je nieliczni, a potrzebuje go wielu”– mówi kierowniczka zespołu Maria Karaś.

W ramach jubileuszu 2 kwietnia zespół będzie koncertował w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: https://www.mok.brzesko.pl/?page_id=5270

______________________________________________________________

WARSZTATY Z BIBUŁKARSTWA dla dzieci i młodzieży na DZIEŃ MATKI

17 maja (wtorek), godz. 16:00-19:00

19 maja (czwartek), godz. 14:00-17:00

Prosimy o przyniesienie ze sobą nożyczek i nici.

Wszystkie prace wezmą udział w KONKURSIE “KOCHAM CIĘ MAMO” i po ogłoszeniu wyników pozostaną własnością uczestników zajęć.

______________________________________________________________

TANIEC LUDOWY dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów początkowych klas szkoły podstawowej

WTORKI godz. 13:30-14:15

Zajęcia te pozwolą dziecku rozwijać koordynację ruchową i cieszyć się aktywnością fizyczną.

Zajęcia bezpłatne. Wszelkie informacje pod numerem telefonu 668 364 759.

______________________________________________________

Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne zapraszają na

MIĘDZYPOKOLENIOWE ZAJĘCIA PLASTYCZNE Z RECYKLINGU

“ZWIERZAKI CUDAKI” – przytulanki

10 maja (wtorek), godz. 12:00-17:00

12 maja (czwartek), godz. 16:00-19:00

13 maja (piątek), godz. 16:00-19:00

Prosimy o przyniesienie kolorowych materiałów recyklingowych i nożyczek. Wszystkie prace pozostają własnością uczestników .

Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku

zaprasza na  międzypokoleniowe warsztaty twórcze

Dnia 17.I. 2020 piątek 16.00-19.00  zakrętkowy koszyczek

(materiały: zakrętki z dużych słoików, sznurek, płyta CD, nożyczki)

Dnia 21.I. 2020 wtorek 12. 00-16 00  szkoła igielnik, kapelusik na Dzień Babci (materiały: płyty CD, zakrętka duża do słoika, kolorowe szmatki, nożyczki)

Dnia 24.I. 2020 piątek 16.00-19.00 witraż zimowy na Dzień Dziadka
(materiały: pudła owalne po serkach, gruby sznurek)

Dnia 04.II. 2020 wtorek 12. 00-16 00 pudełeczko walentynkowe z kwiatuszkiem (szkoła)

Dnia 07.II. 2020 piątek 16.00-19.00 kartki walentynkowe w 3D

Dnia 14.II. 2020 piątek 16.00-19.00 serwetnik z płyty CD

Dnia 18.II. 2020 wtorek 12. 00-16 00 szkoła koszyczek

(materiały kubeczek okrągły po serku, tiulowa koronka 70cm)

Dnia 21.II. 2020 piątek 16.00-19.00 “lampka nocna”

(materiały: zakrętki z dużych słoików kubek po małym jogurcie, butelki plastikowe po jogurcie)

Warsztaty rękodzielnicze będące nagrodą za udział w VII Konkursie Kolęd i Pastorałek, dzięki wsparciu Burmistrza Brzeska.