Remont zakończony

19 listopada zakończone zostały prace związane z modernizacją dachu zabytkowego ratusza. Całkowity koszt remontu to ok. 350 tys. zł. Brzeski samorząd przeznaczył na ten cel blisko 283 tysiące złotych. Dofinansowanie w kwocie 72 tysiące zł. MOK otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków 2018.

Brzeski ratusz jest obiektem zabytkowym wybudowanym w latach 1909-1910 w stylu neogotyckim. Jego projektantem był wybitny krakowski architekt Gabriel Niewiadomski.

W budynku mieści się obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego. Obiekt zabytkowego ratusza wykorzystywany jest też do organizacji przedsięwzięć kulturalno – artystycznych (wystawy, pokazy sztuki ludowej, wieczory poezji, spotkania z podróżnikami, koncerty, konkursy, wieczory indyjskie, zajęcia baletowe, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Z. Noskowskiego).

Modernizacja dachu ratusza polegała m.in. na przeprowadzeniu prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych, w wyniku których naprawiono więźbę dachową, wymieniono pokrycie dachu i kominów.

Renowacja dachu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz zabezpieczy obiekt o niekwestionowanych wartościach artystycznych i historycznych przed dalszym niszczeniem.

 

Kategoria: Aktualności
Data: 12 Lis 2018