„Migot” Janusza Mytkowicza w Bibliotece Pedagogicznej

Gdy nasze życie wróci już do normy, serdecznie polecamy odwiedzić brzeską Bibliotekę Pedagogiczną, gdzie czeka na Państwa wystawa prac Janusza Mytkowicza “Migot”. Poniżej prezentujemy krótki tekst, który gospodyni biblioteki – pani Alicja Koźmińska, napisała niedługo po otwarciu wystawy.

Artysta, urodził się w Brzesku, ale od lat związany jest z Włochami gdzie studiował i przez wiele lat tworzył. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, są rozrzucone po świecie. Mistrzowsko pisze ikony, tworzy wnikliwe portrety psychologiczne. Dysponuje szeroką gamą tradycyjnych środków wyrazu, ale wciąż poszukuje nowych, stosując własne techniki i nowatorskie rozwiązania. W niepowtarzalny sposób łączy kolory, formy, materiały, symbole. Tematycznie odnosi się z równą swobodą do kultury antycznej, do historii Polski, ale i do kondycji współczesnego człowieka. Zaskakuje ogromną wiedzą kulturoznawczą i talentem opowiadania. Jego prace cechuje wielka precyzja i skrupulatność, szczególnie widoczna w miniaturowych portretach. W dużych formach widać poszukiwania prostych form przekazu, wyrazistych, czasem wręcz szorstkich. Tworząc, chętnie wykorzystuje materiały odpadowe, które w nieoczywisty sposób zestawione lub przetworzone dostają drugie życie, stają się sztuką.

Na wystawę „Migot” składają się obrazy abstrakcyjne, asamblaże, kolaże oraz zestaw miniaturowych portretów. Motyw tytułowego migotania światła widoczny w wielu wyeksponowanych pracach, intryguje, i zachęca do uważnego ich oglądania. Uzupełnieniem ekspozycji są cytaty wybrane z wykładu profesora Jerzego Vetulaniego „Sztuka i mózg”, dotyczące znaczenia obcowania ze sztuką, ważnego dla naszego samopoczucia, wrażliwości i rozwijania.

Jak napisała jedna z uczestniczek wernisażu pan Janusz jest artystą nie tylko ze względu na bogactwo jego twórczości, ale i na postawę życiową, sposób obcowania z ludźmi i widzenie świata.

Alicja Koźmińska

fot. K. “Flesz” Wasyłek