Podsumowanie projektu „Razem z MOK-iem krok za krokiem”

Od maja 2019 roku Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku przy współpracy z Fundacją Can-Pack zrealizował projekt pt. „Razem z MOKiem krok za krokiem”. Głównym celem przedsięwzięcia było integrowanie rodzin, także takich w których są osoby niepełnosprawne. Na gruncie kulturalno – artystycznym młodzież łatwiej nawiązuje współpracę, buduje pozytywne relacje, komunikuje się i wyraża emocje w rodzinie. W projekcie wzięli udział uczniowie z ZSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3, Publiczne Przedszkole w Gnojniku oraz ŚDS, Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej. Integrując rodziny, sięgnęliśmy po różne dziedziny artystyczne opierające się głównie na tańcu i śpiewie. Taniec zbliża ludzi, dzięki niemu można wyrażać swoje emocje, muzyką natomiast „łagodzi obyczaje”. Kierując się zasadą „tam gdzie jest taniec i śpiew, nie ma kłótni i sporów”, postanowiliśmy w ramach projektu realizować zadania dotyczące tych sfer. Taniec, śpiew i dobra zabawa towarzyszyły warsztatom, piknikom, muzycznym muzealnym balkonom, widowiskom muzycznym i tanecznym, turniejom, konkursom. Ucząc młodzież narodowych tańców, patriotycznych piosenek, przedstawiając widowisko „Polsko cóżeś Ty za Pani”, przybliżyliśmy uczestnikom projektu historię naszego kraju oraz regionu. Pojawiło się też widowisko baletowe i tańce nowoczesne. Przypomnieliśmy znane piosenki dla dzieci, piosenki biwakowe, żołnierskie i harcerskie. Projekt realizowany był dwutorowo. Część działań były to imprezy zamknięte odbywające się w RCKB w Brzesku. Drugą część działań realizowaliśmy w plenerze: na brzeskim Rynku, w Ogródku Jordanowskim, czy też na placu Kazimierza Wielkiego.

Szczegółowe cele projektu to zainspirowanie uczestników do zapoznania się z tradycją, kształtowanie postawy życzliwości i tolerancji wobec osób niepełnosprawnych oraz dbałość o rozwój emocjonalny, odpowiednią postawę życiową oraz rozwój fizyczny.

W czerwcu 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert pt. „Baletowy zawrót głowy”. Obejrzeli go uczniowie z brzeskich szkół oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

27 czerwca 2019 r. miał miejsce wyreżyserowany przez Małgorzatę Nawrot spektakl taneczno – muzyczny zatytułowany „W bajkowym świecie”. Realizacji tego wydarzenia mogli się przyglądać uczniowie ze brzeskich szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi oraz szkół specjalnych.

13 lipca wieczorem w ramach projektu odbył się Muzealny Balkon Muzyczny. Wystąpili: Krzysztof Musiał, Małgorzata Nawrot, Aleksandra Kaim, Katarzyna Szlachta, Daria Nalepa, Wojciech Rosa, Antonina Rosa i Jakub Kurowski.

31 sierpnia w Ogródku Jordanowskim odbył się kolejny piknik letni. W programie znalazło się wiele atrakcji. W czasie pikniku można było zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły języka angielskiego. Zostały przeprowadzone warsztaty i zabawy w j. angielskim.

18 października zaprosiliśmy uczestników Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkańców Brzeska i Poręby Spytkowskiej na występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” pt. „Raz na ludowo”.

W październiku 2019 r. w ramach projektu „Razem z MOKiem krok za krokiem” tancerze z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku przeprowadzili warsztaty taneczne dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Gnojniku.

11 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w ramach projektu odbył się koncert „Polsko cóżeś Ty za Pani”. Zabrzmiały arie i pieśni Stanisława Moniuszki
a następnie śpiewano pieśni patriotyczne. W wypełnionej po brzegi sali audytoryjnej rodziny z Brzeska i z gminy przy akompaniamencie zespołu integrowały się podczas wspólnego śpiewania.

21 grudnia w ramach projektu i współpracy z Fundacją Wspierania Kultury Młode Talenty z Bochni przygotowaliśmy widowisko muzyczne prezentujące największe przeboje grupy ABBA. Wystąpili podopieczni Fundacji, a oglądać to widowisko mogli między innymi zaproszeni goście z Domu Pomocy Społecznej.

W lutym 2020 roku zorganizowaliśmy Przegląd Wesołej Piosenki Polskiej z nagrodami. W konkursie wzięli udział uczestnicy powyżej dziesiątego roku życia. Ze względu na niezwykle wyrównany poziom wokalistów, organizatorzy postanowili zerwać z tradycyjną formułą przeglądu i nie wybierać trójki laureatów. Publiczność poproszona została o wyłonienie w drodze głosowania laureata nagrody specjalnej.

Zwieńczeniem projektu był zorganizowany 20 lutego wielki finał, podczas którego podziękowano wszystkim, którzy wspierali działania związane z projektem. Wystąpili m.in. podopieczni Małgorzaty Nawrot, Agnieszki Piekarz, Eweliny Stępień, wokaliści z WTZ, tancerki i uczestnicy innych imprez, które odbyły się w ramach projektu. Główną gwiazdą był Tomasz Mika – wychowanek MOK-u, który wydał niedawno debiutancki album studyjny.

W realizację projektu zaangażowane były osoby z niepełnosprawnością intelektualną, fizyczną, uczniowie szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, przedszkolaki, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej oraz ich rodziny. Projekt wspierali: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzesku, Powiatowa i Miejska Biblioteka w Brzesku, Urząd Miejski w Brzesku, firma Mlekovita, sklep Carrefour i sklep GROSIK. W projekcie uczestniczyło około 5000 osób (wśród nich są ci, którzy bezpośrednio brali udział w konkursach, warsztatach, widowiskach, piknikach, koncertach, a także zaproszeni goście i widzowie). O projekcie informowały: media społecznościowe, radio RDN Małopolska, Brzeski Magazyn Informacyjny BIM oraz strony internetowe: www.mok.brzesko.pl, www.bwi.pl, www.brzesko.pl.

Ps. zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystego podsumowania projektu, które odbyło się 20 lutego.

W galerii znaleźć można zdjęcia z większości wydarzeń organizowanych w ramach projektu na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Data: 22 Lut 2020